DEjTE TOMU nOVÝ KABÁT

10. října 2007 v 18:06 | špajda |  Nápady

Dejte starému nábytku nový kabát!

Středa 22. 8. 2007 | AUTOR: Barbara Drašnarová | Ruční práce

Chcete si vylepšit váš starý nábytek? Přestože vám to může připadat jako obrovský problém, není tomu tak. Připravili jsme si pro vás pár skvělých tipů!

Zadejte své vyhledávací termíny Odeslat vyhledávací formulářeNa internetuNa Moda.cz

1) HOME ART - dekorační lazury

Home Art je vodou ředitelná dekorativní lazura s efektními prvky, která díky svému patentovanému složení vytváří jedinečný vhled barvy. Barvu Home Art lze využít a kombinovat v rámci nejrůznějších výtvarných a dekoračních technik. Home Art lze použít k dekoraci nábytku, dekorativní keramiky, obrazových i zrcadlových rámů, květináčů nebo lze malovat na malířské plátno, karton, dřevo, keramiku, porcelán, kámen...

Jak na to?
1. Na podklad, který musí být pevný, suchý, zbavený mastnoty a nečistot, naneste plochým štětcem stejnoměrnou vrstvu podkladové barvy Home Art haftgrund, která může být jemná nebo hrubá. Podkladová barva je bílá, ale lze ji tónovat akrylovými barvami, obzvláště pokud chcete výraznější efekt vrchní barvy.

2. Po cca 1 hodině je podkladová barvy připravena k natření. Lazurovací barvu nanášejte širokým štětcem křížem krážem přes sebe.

3. Po zhruba 2-4 minutách přetřete lehce jen povrch nátěru suchým plochým štětcem opět křížem krážem v obou směrech, tím dosáhnete vyniknutí bílých efektních částeček.

2) DECOUPAGE - ubrousková technika

Slovo decoupage zní sice exoticky, ale je to francouzké sloveso, které lze přeložit jako vystřihování, což je podstata této metody, díky které i ten, kdo neumí namalovat domeček na kuří nožce, zvládne ozdobit nejrůznější předměty tak, že vypadají jako vymalované.

Základním materiálem pro tuto techniku jsou třívrstvé papírové ubrousky, odtud dostala tato technika české pojmenování - ubrousková metoda. Můžete samozřejmě použít i jiný materiál, o tom se dočtete v závěru, ale ubrousky jsou ideální díky tomu, že se dají rozložit na jednotlivé vrstvy, kdy poslední potištěná je tak slabá, že po nalepení skoro vůbec není znát hrana obrázku, který tak dokonale splyne s okolním materiálem.

Polepovat můžete cokoliv - terakotu, dřevo, karton, plech, kůži, keramiku, voskové svíčky, dokonce i některé druhy plastů, na lepení se používají speciální lepidla, která se dělí podle povrchu, na který lepíte. Jedno mají všechna společné - jsou to vinylová lepidla, která po zaschnutí zprůhlední. To je pro tuto metodu důležité, protože se lepidlo natírá jak pod obrázek, tak přes něj. Pokud budeme hotový výrobek často omývat, je dobré ho přetřít vodou ředitelným lakem, který se prodává buď lesklý nebo polomatný.

Jediné pravidlo, na které je nutné myslet je, že podklad musí být bílý nebo velmi světlý, protože ubrousek je velmi tenký a podklad má tendenci prosvítat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama