FRIVOLITKY

10. října 2007 v 18:15 | špajda |  Nápady

Frivolitky - oblíbená technika ručních prací

Stačí člunek, nitka a šikovné prsty a máte skvělou výzdobu, která se hodí všude! Nevěříte? Pak čtěte dál!

TIP: OTTO - kvalitní značková móda! Vyberte si z nové kolekce Podzim-zima 2007! Frivolitky patří k méně známé technice ručních prací. Frivolitková krajka je charakteristická bohatými zdobenými vzory, které jsou tvořené z vázaných uzlíků. Tvoří se z ní nádherné dečky, lemování ubrusů, oblečení nebo aplikace a šperky. Výhodou je, že tato ruční práce zabere málo místa a dá se tak vzít s sebou skoro všude.

Tato krajka vznikla v orientu a postupně se dostala do celého světa. Byla velmi oblíbená pro svoji zdobnost a relativní jednoduchost. Nyní je to již skoro zapomenuté umění, které se opět pomalu rozvíjí díky různým časopisům a internetu.

Jsou dva způsoby jak tuto krajku tvořit. Od toho se také liší pomůcky pro výrobu. Krajka tvořena pomocí jehly a krajka tvořena pomocí člunku. První způsob se používá především v Americe, my se proto zaměříme na druhý způsob používaný v Evropě.

Krajka tvořená pomocí člunku
V Evropě se používá na vázání krajky frivolitkový člunek. Je několik variant podle složitosti krajky. Nejjednoušší varianta je použití člunku a klubíčka. Tvoří se s ní jednoduché krajky složené ze slziček, oválků a kroužků, propojené jednoduchou nití. Další varianta je použití dvou člunků - při složitější krajce, kdy se na propojovací nit také váží uzlíky. Tato technika vypadá složitěji. Jedna ruka napíná nit a druhá pohybuje s člunkem, kterým se váží uzlíky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama