PLSTI

10. října 2007 v 18:10 | špajda |  Nápady

Nechte se inspirovat a zkuste si výrobu plsti

Baví vás ruční práce, rádi vyrábíte drobnosti do domácnosti svépomocí a máte dostatek manuální zručnosti? Pak právě vy můžete vyzkoušet výrobu ruční plsti neboli filcu. Touto technikou se dají vytvořit roztomilé maličkosti, jako jsou hračky, vánoční ozdoby, obrázky, figurky, ale i klobouky, koberečky nebo různé módní doplňky.

TIP: OTTO - kvalitní značková móda! Vyberte si z nové kolekce Podzim-zima 2007! Výroba plsti z ovčího rouna patří mezi nejstarší techniky zpracování ovčí vlny. Velkou tradici má tedy především v zemích, kde se ovce pasou doslova na každém paloučku. Na anglickém venkově se dodnes z ručně vyráběného filcu šijí čepice, bačkory a další kusy oděvů. Přitom technika samotná není zase až taková věda. Obecně existují dva způsoby, jak si filc připravit. Prvním je takzvaná valchovaná plst vyráběná "mokrou" technikou. Ovčí rouno se namočí vodou, namydlí mýdlem a poté se do sebe na valše zapracuje. Vlákna se takto mezi sebe nevratně zapletou a tím vznikne pevná plochá textilie, kterou je možné pak dále použít. Druhým způsobem výroby plsti je "suchá" vpichovací technika. K ní je potřeba speciálních zahnutých plstících jehel, které se do rouna zapichují, šikmo nebo kolmo se protáhnou a tím se vlněná vlákna vzájemně zauzlí. Pro vytvoření pevnější látky se plst může ještě napařit.

A jak si tedy vyrobíme třeba prostý plošný obrázek? Poradím vám jednoduchou mokrou techniku starých Angličanů. Vezměte pruh látky, nejlépe lněné, a rozprostřete na ni neutrální béžové vlněné rouno. Poté na toto rouno přiložte vlákna rouna barevného tak, abyste vytvořili požadovaný obrazec a opět vše překryjte lněnou látkou. Poté dílo houbičkou silně navlhčete vodou a namydlete. Vezměte znovu do ruky houbičku, začněte opatrně mýdlo roztírat po celé ploše přes vrchní vrstvu lněné látky a pěnu pěkně zapracujte. Až budete hotovi, začněte na jednom konci rolovat budoucí obrázek jako koberec. Vzniklou ruličku začněte ždímat, ale nikoli jako prádlo. Pouhým stlačováním ruličky dlaněmi a pozorným promačkáváním vodu odstraňte. Následovně obrázek zase rozprostřete, sejměte svrchní látku a nechte dílko doschnout.
Zaujal vás tento způsob výroby filcu a chcete se dozvědět ještě víc? Neváhejte a poptejte se v knihkupectví po knize Práce s ovčím rounem, kterou napsala Jana Šilarová. Užijete si jistě mnoho zábavy a úspěch se rozhodně brzy dostaví. Tuto techniku si oblíbí i vaše děti a bez obtíží ji zvládnou, tak se nebojte zapojit celou rodinu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama