váha

25. února 2008 v 18:46 | terinka |  DieTkY
Hubnutí, dieta - (c) profimedia.cz
Hubnutí, dieta
Možná jste se i vy stali středem zájmu "odborníků", kteří na náměstích slibují, že vám zdarma změří procento tuku v těle. Bez znalosti základních fyziologických zákonitostí okamžitě vysloví diagnózu: "Nadbytek tuku v těle" a navrhují "řešení". A tím není nic jiného než Herbalife.
Tito lidé se dopouštějí chyb již při stanovení vašeho výživového stavu. U žen se neptají na těhotenství či menstruaci, u starších žen nepočítají s fyziologickým úbytkem vody v těle, neptají se ani na to, kolik tekutin jste dnes vypili.
Právě tyto okolnosti však mohou výrazně ovlivnit výsledek. Přístroj pak totiž třeba ukáže vyšší procento tuku.
K určení ideální váhy používají tabulky, jež vás nutí často do nefyziologicky nízké váhy. Je vám například čtyřicet let, měříte 170 cm a vážíte 70 kilogramů (oba vaši rodiče váží o 25 kg více) a víte, že udržet vaši nynější váhu vám dává pěkně "zabrat". A co na to tabulka? Honem zhubnout na 56 kilogramů!
To je ale váha, kterou jste měli na prvním stupni základní školy! Ten, kdo se nechá unést situací, je snadnou kořistí jakékoli firmy, která slibuje rychlé řešení.
Možná zhubnete na 65 kilo, ale vzápětí končíte na osmdesáti a jo-jo efekt se dál roztáčí.
Ke stanovení optimální váhy se používá nejčastěji propočet body mass indexu (BMI) a měření obvodu pasu. Ani tyto hodnoty však nejsou v mnoha případech dostatečné a často je vypočtené rozmezí normálního BMI pro daného člověka nedosažitelně nízké a tím také frustrující.
Pokud máte robustnější postavu nebo větší množství svalové hmoty, je lepší využít měření přístrojem Bodystat. To je analyzátor složení těla, který pracuje na principu bioimpedance. Znamená to, že změří rozdíl ve vodivosti tkání tukových a ostatních, které vodu obsahují.
Po krátkém měření následuje přibližně půlhodinový rozbor naměřených hodnot a stanovení optimální váhy. Většina lidí, kteří podstoupí vyšetření Bodystatem, chce rozumným způsobem snižovat nadváhu.
Potěší je tedy i zpráva s názvem Management hmotnosti a aktivity, kterou přístroj vydá. Pomůže vám určit, o kolik kalorií (kilojoulů) denně musíte snížit příjem energie tak, abyste hubli zvoleným tempem. Může to být například půl kilogramu za týden, tedy dvě kila za jeden měsíc.
Toto vyšetření můžete absolvovat na redukčních kurzech, v některých fitcentrech nebo poradnách. Pokud tuto možnost nemáte, nemusíte zoufat.
Pomoci si totiž dokážete i sami. Zhodnoťte realistickým pohledem svoji váhu a vzpomeňte si, kolik jste vážili v době, kdy jste se naposledy cítili dobře. Přibližně kolem této hodnoty se pohybuje vaše ideální váha.
Jídelníček pro dnešní den
SNÍDANĚ: dalamánek s Lučinou
1 dalamánek,
100 g lučiny linie,
oranžová paprika
1200 kJ
SVAČINA:jogurt s ovocem.
1 bílý jogurt, 1 menší broskev
650 kJ
OBĚD: krůtí prsíčka v bylinkách, okurkový salát.
120 g krůtích prsíček,
2 lžičky tuku,
2 lžičky mouky,
1 bílek,
bazalka, petrželka,
pažitka (čím více druhů, tím lépe),
sůl,
pepř,
200 g salátové okurky.
Smíchejte v misce nasekané bylinky se solí a s moukou. Do jiné misky dejte bílek. Maso dejte nejdříve do bílku a pak do bylinkové mouky. Osmažte na rozehřátém tuku. Z okurky připravte klasický okurkový salát.
1170 kJ
SVAČINA: müsli a káva
1 müsli tyčinka,
káva s mlékem (2 dcl mléka)
780 kJ
VEČEŘE:Salát z rajčat, šmakouna (nebo vařených bílků), vařených těstovin, fazolek s jogurtovým dresinkem.
2 rajčata nakrájená na osminky,
100 g šmakouna nakrájeného na kostičky (nebo 3 vařené bílky),
100 g vařených těstovin,
100 g zelených naložených fazolek,
1 lžíce salátového dresinku smíchaného s 2 lžícemi bílého jogurtu
1430 kJ
CELKEM: 5230 kJ
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 terdik terdik | E-mail | Web | 26. února 2008 v 17:55 | Reagovat

Hlky zkuste si udělat to BMI  dejto to do komentíku díky já:

Vaše BMI je 19,4, což je podváha.

ideální váha k výšce 170 cm je 61,4 kg, více viz. tabulka

Podváha je typická pro modelky, je to však stav se zdravotními riziky, proto by se mu zdravý a rozumný člověk měl snažit vyhnout.Pokud pár kilogramů ke své váze přidáte, vaše tělo to jistě přijme s povděkem.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama