Bulímie vs. anorexie

Pokec(anorexie,bulimie,problémy)

15. ledna 2008 v 17:50 | špajda
Tady bych chtěla založit něco jako poradnu pište a pomáhejTE si navzájem..Doufám že to využijete..

fotky..

13. října 2007 v 17:03 | špajda
Modely od Dior

anorexie

11. října 2007 v 14:42 | špajda

Anorexie - nemoc, která zabíjí

Jistě jste četli o někom, nebo máte v okolí někoho, kdo onemocněl anorexií a úspěšně se z ní vyléčil, nebo v horším případě s touto nemocí stále bojuje.
Přinášíme vám příběh dívky, která anorexií trpěla a postupně se s ní úspěšně vypořádala. Cesta k uzdravení ovšem nebyla vůbec jednoduchá.
Kořeny, které v tomto případě vedly k této závažné nemoci, sahají až do úplného dětství hrdinky našeho příběhu. Je totiž mnoho vlivů, které můžou anorexii "rozjet".

Genová výbava

Jana zdědila postavu po své mamince. Její matka má vysokou postavu, útlý pas, silnější boky a stehna, což Jana u sebe vždy považovala za kritické partie. Tato postava jí byla dána a ať se snažila sebevíc cvičením a jiným pohybem zhubnout tyto partie, vždy to bylo bez výrazného úspěchu.
Jana trpí mentální anorexií a bulimií možná proto, že se jedná o problém její psychické nerovnováhy, tedy genetické nevýbavy. Tzn. že se u ní jedná o vyšší citovou zranitelnost, kterou mají většinou ti pacienti, kteří trpí mentální anorexií a bulimií.

Vrozená výbava

Jana se narodila své matce o dva měsíce dříve. Její matka před otěhotněním trpěla podobnými problémy jako její dcera. Měla problémy s váhou a příjmem potravy až do otěhotnění. V těhotenství se proto hlídala a nedopřávala si běžně to, co má ráda každá jiná maminka. Po celou dobu těhotenství prožívala stres a hlídala si svou váhu. Ženy, které během těhotenství nepřiberou žádné kilogramy, nebo naopak příliš tloustnou, jsou na nejlepší cestě k předčasnému porodu. Následek takového stresu, aby Janina maminka nepřibrala, byl vyvolaný dřívější porod, který na dceři Janě zanechal následky. Jana je velmi náladová, nervózní a hysterická. Projevují se u ní záchvaty vzteku.
Nemocní dávají vznik poruchy do souvislosti s nějakou událostí. Už odmalička byla Jana směrována ke zdravé stravě. Doma ji říkali, že když sní něco sladkého, ihned přibere. Hlídali Janu co jí, o tučném a nezdravém jídle u nich doma nemohla být řeč. Poslouchala narážky týkající se jejího tělesného vzhledu, i když její postava byla skoro dokonalá. A protože se chtěla věnovat modelingu, přišly jí rady rodičů normální. K tomu přišly další a další vlivy. Působilo na ni nevhodné rodinné zázemí, rodinné pouto, hodnota života a pozice jedince ve společnosti.
Ještě před pár lety pro ni byla nemoc tabu. Řešením pro Janu bylo její rozhodnutí, případně jejich rodičů problém řešit. Bylo nutné, aby si přiznala svojí nemoc a aby měla vůli se vyléčit. Styděla se za přejídání, zvracení, bála se, měla strach z prozrazení. Potřebovala najít vlídný a laskavý přístup a chápavé slovo, které tak bylo v procesu léčení pro ni zcela na místě.
Po několika letech se úspěšně vyléčila. Cesta za vyléčením však byla dlouhá. Nejvíc ji s vyléčením však pomohl její nový přítel. Sama se sebou začala být spokojená, chodila cvičit. Navíc její přítel měl rád dobré jídlo a Jana byla ta, která se přizpůsobila a začala si zase na jídlo zvykat. V tomto případě vše skončilo happyendem, ale v mnohých případech dívky trpící anorexií končí tragicky…

Je Keira Knightley anorektička?

Nejen "normální" lidé trpí touto závažnou nemocí. Například herečka Keira Knightleyová se rozčiluje nad označením anorektička. A není to poprvé. Agentura Korzo přinesla zprávu o tom, že se herečka vehementně brání nařčení, že trpí anorexií. Tvrdí, že vlohy pro svou extrémně štíhlou postavu získala v genetické výbavě po rodičích, nikoli chorobným hladověním.
Keira tvrdí, že vlastně ani netuší kolik váží, protože jí to nezajímá. "Nemám doma žádnou váhu, nepotřebuji ji. Pro mě jsou měřítkem šaty, do kterých se vejdu," prohlásila Keira, která při svém hvězdném povolání paradoxně nesnáší promenádu po rudém koberci. "Vždy si připadám, jak opice v Zoo. Všichni na mě koukají a pomlouvají mě," tvrdí trochu paradoxně s tím, že jí nesnáší především tlustí lidé. "Z anorexie mě podezírají obézní lidé, kteří mi závidí, že můžu být přirozeně štíhlá a zároveň i zdravá," nechala se slyšet pro magazín Allure.

Kampaní proti anorexii

Také slavný italský fotograf Oliviero Toscani se připojil k boji proti anorexii a vytvořil provokativní bilboardy. Modelem mu stála vyhublá Isabelle Carová, která váží pouhých 31 kilogramů. Toscani se tak rozhodl ukázat, kam vede posedlost po dokonalém těle. Jeho kampaň "Ne anorexii" podpořilo italské ministerstvo zdravotnictví.
 
 

Reklama