Nápady

ORIGOŠ OBAL NA MOBIL

10. října 2007 v 18:17 | špajda

Uháčkujte si obal na váš mobilní telefon

Kouzlu ručních prací už podlehla nejedna slečna či dáma. Jednak to nesmírně uklidňuje a baví, ale zároveň je to také užitečné - většinou. Nad pletenými ponožkami asi dcera či neteř nebudou skákat radostí, ale pokud přijdete s veselým háčkovaným obalem na mobil?

TIP: OTTO - kvalitní značková móda! Vyberte si z nové kolekce Podzim-zima 2007! V ručních pracích se neuvěřitelně snadno spojuje příjemné s užitečným - bez větší námahy se krásně odreagujete a zároveň si ušetříte vymýšlení, co zase koupit kamarádce k narozeninám. Není přece nic lepšího, než dárek přímo od srdíčka, a navíc takový, jaký nemá už nikdo na světě. Kromě toho se snadno vyhnete situacím, kdy přesně víte, co by se kamarádce líbilo, ale v obchodech jednoduše nic takového nevedou. Pokud vyrobíte dárek sama, vše záleží jen na vaší fantazii, a té, jak známo, se meze nekladou.

Fenoménem posledních let jsou bezesporu mobilní telefony. Někteří lidé si potrpí na designu či značce telefonu, a někteří zase na tom, v čem telefon nosí.

Asi většina z nás se shodne na tom, že pokud chceme aby náš "miláček" nebyl hned po týdnu naprosto poškrábaný a ošklivý, není zcela vhodné pohazovat jej jen tak ledabyle do kabelky či batohu.

V současné době existuje množství různých typů obalů, od těch elegantně průhledných, silikonových, přes kožené až po různé látkové, pletené, háčkované, či dokonce už i plyšové ve tvaru zvířátek.

Výroba takového háčkovaného obalu není nic složitého, pokud jen trošku zvládáte techniku háčkování. Nejjednodušší způsob je uháčkovat malý oválek (o trošku větší, než je průměr telefonu) jakožto dno pouzdra a pokračovat pak až do výšky telefonu. Nakonec je třeba udělat ještě ucho (délka závisí jen a jen na vás, současnou módou jsou však spíše dlouhá ucha), které můžeme buď také jednoduše uháčkovat, nebo jej stejně snadno vyrobíme z provázku či silonu, na který navlečeme korálky, opět dle fantazie. Stejnými korálky či perličkami pak můžeme dozdobit i samotnou taštičku, což celý výrobek krásně oživí.

Pokud nepatříte zrovna mezi talenty na ruční práce, ani tak nemusíte zoufat. Na internetu snadno najdete nejednoho dobrovolníka, který vám za malou úplatu (v průměru 50 až 100 Kč) ochotně vyrobí "pouzdýrko" dle vašich přesných požadavků a představ, jednoduše na přání.

Možnosti jsou tak široké, že není možné, aby si někdo nevybral. Od večírkových modelů zdobených flitry a perličkami přes jednoduše stylové jednobarevné modely můžeme dojít až po bláznivě veselé všebarevné kousky.

Tak už tedy víte, co dostane vaše nejlepší kamarádka k příštím narozeninám?

FRIVOLITKY

10. října 2007 v 18:15 | špajda

Frivolitky - oblíbená technika ručních prací

Stačí člunek, nitka a šikovné prsty a máte skvělou výzdobu, která se hodí všude! Nevěříte? Pak čtěte dál!

TIP: OTTO - kvalitní značková móda! Vyberte si z nové kolekce Podzim-zima 2007! Frivolitky patří k méně známé technice ručních prací. Frivolitková krajka je charakteristická bohatými zdobenými vzory, které jsou tvořené z vázaných uzlíků. Tvoří se z ní nádherné dečky, lemování ubrusů, oblečení nebo aplikace a šperky. Výhodou je, že tato ruční práce zabere málo místa a dá se tak vzít s sebou skoro všude.

Tato krajka vznikla v orientu a postupně se dostala do celého světa. Byla velmi oblíbená pro svoji zdobnost a relativní jednoduchost. Nyní je to již skoro zapomenuté umění, které se opět pomalu rozvíjí díky různým časopisům a internetu.

Jsou dva způsoby jak tuto krajku tvořit. Od toho se také liší pomůcky pro výrobu. Krajka tvořena pomocí jehly a krajka tvořena pomocí člunku. První způsob se používá především v Americe, my se proto zaměříme na druhý způsob používaný v Evropě.

Krajka tvořená pomocí člunku
V Evropě se používá na vázání krajky frivolitkový člunek. Je několik variant podle složitosti krajky. Nejjednoušší varianta je použití člunku a klubíčka. Tvoří se s ní jednoduché krajky složené ze slziček, oválků a kroužků, propojené jednoduchou nití. Další varianta je použití dvou člunků - při složitější krajce, kdy se na propojovací nit také váží uzlíky. Tato technika vypadá složitěji. Jedna ruka napíná nit a druhá pohybuje s člunkem, kterým se váží uzlíky.

NÁRAMKY

10. října 2007 v 18:11 | špajda

Náramné náramky pro vaše potěšení

Přemýšlíte nad originálním dárkem pro své blízké a nemůžete investovat příliš? Zkuste vyrobit náramek přátelství. Barevná ozdoba je trošku pracnější a vyžaduje cvik. Ten ovšem časem lehce získáte. Vaše přátele jistě ručně vyrobený dárek potěší a ocení vaši snahu.

TIP: OTTO - kvalitní značková móda! Vyberte si z nové kolekce Podzim-zima 2007! Prvním krokem k náramku Přátelství je nákup bavlnek. Obhlédněte nabídku v galanterii či na internetu a vyberte si barvy, které později budete používat ke zhotovení dárku. Fantazii se meze nekladou, nezapomeňte ovšem, že jednotlivé jemnosti bavlnek by mely být přibližně stejné. Na náramku by se tvořily různě velké uzlíky. Co se značek týče, nejlepší a také nejlacinější jsou ty české. Nedisponují tak širokou škálou barev jako zahraniční, mají ovšem výbornou pevnost. Vyhnete se tak riziku přetrhnutí během uzlíčkování, což je asi to nejhorší, co by se vám mohlo stát.Náramky pocházejí ze Střední Ameriky a lidé se jimi obdarovávali při různých příležitostech. Obdarovaný musí náramek nosit, dokud se sám neušpiní, neodře a neupadne. Nový náramek Přátelství se připevňuje na zápěstí třemi uzlíky a při jeho uzlíčkování je třeba myslet na nějaké přání pro přítele, kterému je určen.

Existuje nepřeberné množství druhů náramků a jejich splétání. Například proužkovaný vzor, vytváření vzorovaných véček, uzlíčkování barevných vlnovek či tvoření nápisů přímo na náramku pomocí barevných bavlnek. Základem je zvládnout nejjednodušší vzor- vytváření barevných proužků. Na výrobu náramku přátelství si připravte svírací špendlík, bavlnky a polštář. Zhruba metrovou délku jednotlivých bavlnek upevněte na konci pevným uzlem. Svírací špendlík propíchněte uzlíkem a uchyťte na polštáři. Jednotlivé bavlnky si rozprostřete na polštáři a začnete splétat první řadu. Bavlnkou, která leží nejvíc vlevo postupně obtočíte i zbývající a dále pokračujete i s dalšími barvami. Postupně vznikají barevné řádky, dokud se vám náramek nezdá dostatečně dlouhý. Zbytek bavlnek spleťte do copánku. Váš náramek přátelství je hotov.

PLSTI

10. října 2007 v 18:10 | špajda

Nechte se inspirovat a zkuste si výrobu plsti

Baví vás ruční práce, rádi vyrábíte drobnosti do domácnosti svépomocí a máte dostatek manuální zručnosti? Pak právě vy můžete vyzkoušet výrobu ruční plsti neboli filcu. Touto technikou se dají vytvořit roztomilé maličkosti, jako jsou hračky, vánoční ozdoby, obrázky, figurky, ale i klobouky, koberečky nebo různé módní doplňky.

TIP: OTTO - kvalitní značková móda! Vyberte si z nové kolekce Podzim-zima 2007! Výroba plsti z ovčího rouna patří mezi nejstarší techniky zpracování ovčí vlny. Velkou tradici má tedy především v zemích, kde se ovce pasou doslova na každém paloučku. Na anglickém venkově se dodnes z ručně vyráběného filcu šijí čepice, bačkory a další kusy oděvů. Přitom technika samotná není zase až taková věda. Obecně existují dva způsoby, jak si filc připravit. Prvním je takzvaná valchovaná plst vyráběná "mokrou" technikou. Ovčí rouno se namočí vodou, namydlí mýdlem a poté se do sebe na valše zapracuje. Vlákna se takto mezi sebe nevratně zapletou a tím vznikne pevná plochá textilie, kterou je možné pak dále použít. Druhým způsobem výroby plsti je "suchá" vpichovací technika. K ní je potřeba speciálních zahnutých plstících jehel, které se do rouna zapichují, šikmo nebo kolmo se protáhnou a tím se vlněná vlákna vzájemně zauzlí. Pro vytvoření pevnější látky se plst může ještě napařit.

A jak si tedy vyrobíme třeba prostý plošný obrázek? Poradím vám jednoduchou mokrou techniku starých Angličanů. Vezměte pruh látky, nejlépe lněné, a rozprostřete na ni neutrální béžové vlněné rouno. Poté na toto rouno přiložte vlákna rouna barevného tak, abyste vytvořili požadovaný obrazec a opět vše překryjte lněnou látkou. Poté dílo houbičkou silně navlhčete vodou a namydlete. Vezměte znovu do ruky houbičku, začněte opatrně mýdlo roztírat po celé ploše přes vrchní vrstvu lněné látky a pěnu pěkně zapracujte. Až budete hotovi, začněte na jednom konci rolovat budoucí obrázek jako koberec. Vzniklou ruličku začněte ždímat, ale nikoli jako prádlo. Pouhým stlačováním ruličky dlaněmi a pozorným promačkáváním vodu odstraňte. Následovně obrázek zase rozprostřete, sejměte svrchní látku a nechte dílko doschnout.
Zaujal vás tento způsob výroby filcu a chcete se dozvědět ještě víc? Neváhejte a poptejte se v knihkupectví po knize Práce s ovčím rounem, kterou napsala Jana Šilarová. Užijete si jistě mnoho zábavy a úspěch se rozhodně brzy dostaví. Tuto techniku si oblíbí i vaše děti a bez obtíží ji zvládnou, tak se nebojte zapojit celou rodinu.

mÝDLO

10. října 2007 v 18:08 | špajda

Vyrábíme glycerinová mýdla

Voňavá, barevná, malá i velká, všelijak tvarovaná mýdla jsou současným hitem. A může si je vyrobit prakticky každý, kdo je trochu zručný a má bohatou fantazii!

TIP: OTTO - kvalitní značková móda! Vyberte si z nové kolekce Podzim-zima 2007! Potřebujete glycerinovou hmotu, kterou lze objednat v různých eshopech. Stačí do vyhledavače zadat heslo "glycerinová mýdla". Tuto hmotu lze navonět a přibarvit. Na barvení se vyžívají speciální barviva, k navonění se používají různé vonné esence.

Dále bude nutné si pořídit formu na odlévání, doporučuji měkké silikonové formy, ze kterých se mýdlovina dobře vyklápí. Formy není nutné před odléváním nikterak upravovat (vymazávat apod). Použijete-li pevnější formy, počítejte s tím, že vyklapování jde hůř a hrozí poškození buď mýdla nebo formy.

S mýdlovou hmotou se pracuje úplně stejně jako s voskem - rozehřívá se a odlévá… Pro rychlejší rozpouštění je dobré nakrájet mýdlovou hmotu na malé kousky. Rozehřívat můžete na plotýnce (není nutné dávat do vodní lázně) a nebo klidně v mikrovlnné troubě - doporučuji snížit o cca třetinu výkon a kontrolovat… jakmile se tuhá hmota změní v tekutou, je to hotovo a připraveno k další práci.

Hmota tuhne různě dlouhou dobu, podle velikosti - v rozmezí 30 minut až 3 hodin. S hmotou si můžete nejrůzněji pohrát, krájet malé kousky, vykrajovat pomocí vykrajovátek na cukroví, zalévat je jinak obarvenou mýdlovinou, kombinovat průhledné a čiré, zalévat drobné předměty apod...

Přejeme příjemnou zábavu při jejich výrobě.

DEjTE TOMU nOVÝ KABÁT

10. října 2007 v 18:06 | špajda

Dejte starému nábytku nový kabát!

Středa 22. 8. 2007 | AUTOR: Barbara Drašnarová | Ruční práce

Chcete si vylepšit váš starý nábytek? Přestože vám to může připadat jako obrovský problém, není tomu tak. Připravili jsme si pro vás pár skvělých tipů!

Zadejte své vyhledávací termíny Odeslat vyhledávací formulářeNa internetuNa Moda.cz

1) HOME ART - dekorační lazury

Home Art je vodou ředitelná dekorativní lazura s efektními prvky, která díky svému patentovanému složení vytváří jedinečný vhled barvy. Barvu Home Art lze využít a kombinovat v rámci nejrůznějších výtvarných a dekoračních technik. Home Art lze použít k dekoraci nábytku, dekorativní keramiky, obrazových i zrcadlových rámů, květináčů nebo lze malovat na malířské plátno, karton, dřevo, keramiku, porcelán, kámen...

Jak na to?
1. Na podklad, který musí být pevný, suchý, zbavený mastnoty a nečistot, naneste plochým štětcem stejnoměrnou vrstvu podkladové barvy Home Art haftgrund, která může být jemná nebo hrubá. Podkladová barva je bílá, ale lze ji tónovat akrylovými barvami, obzvláště pokud chcete výraznější efekt vrchní barvy.

2. Po cca 1 hodině je podkladová barvy připravena k natření. Lazurovací barvu nanášejte širokým štětcem křížem krážem přes sebe.

3. Po zhruba 2-4 minutách přetřete lehce jen povrch nátěru suchým plochým štětcem opět křížem krážem v obou směrech, tím dosáhnete vyniknutí bílých efektních částeček.

2) DECOUPAGE - ubrousková technika

Slovo decoupage zní sice exoticky, ale je to francouzké sloveso, které lze přeložit jako vystřihování, což je podstata této metody, díky které i ten, kdo neumí namalovat domeček na kuří nožce, zvládne ozdobit nejrůznější předměty tak, že vypadají jako vymalované.

Základním materiálem pro tuto techniku jsou třívrstvé papírové ubrousky, odtud dostala tato technika české pojmenování - ubrousková metoda. Můžete samozřejmě použít i jiný materiál, o tom se dočtete v závěru, ale ubrousky jsou ideální díky tomu, že se dají rozložit na jednotlivé vrstvy, kdy poslední potištěná je tak slabá, že po nalepení skoro vůbec není znát hrana obrázku, který tak dokonale splyne s okolním materiálem.

Polepovat můžete cokoliv - terakotu, dřevo, karton, plech, kůži, keramiku, voskové svíčky, dokonce i některé druhy plastů, na lepení se používají speciální lepidla, která se dělí podle povrchu, na který lepíte. Jedno mají všechna společné - jsou to vinylová lepidla, která po zaschnutí zprůhlední. To je pro tuto metodu důležité, protože se lepidlo natírá jak pod obrázek, tak přes něj. Pokud budeme hotový výrobek často omývat, je dobré ho přetřít vodou ředitelným lakem, který se prodává buď lesklý nebo polomatný.

Jediné pravidlo, na které je nutné myslet je, že podklad musí být bílý nebo velmi světlý, protože ubrousek je velmi tenký a podklad má tendenci prosvítat.

kAMENY

10. října 2007 v 18:05 | špajda

Malované kameny jako dárek či dekorace

Také patříte k těm lidem, kteří si z dovolené nebo z rodinného výletu rádi vozí kamínky na památku? Pokud ano, máte skvělou možnost, jak si tyhle drobnosti ještě trošku vylepšit. Nemusíte být zrovna Degas, abyste si na ně mohli něco pěkného namalovat. Takový malovaný kamínek se dá darovat jako milá pozornost někomu z přátel nebo z příbuzných. Radost bude o to větší, že jste se na dárku osobně podíleli.

TIP: OTTO - kvalitní značková móda! Vyberte si z nové kolekce Podzim-zima 2007! Malování na kameny je poměrně oblíbená umělecká technika, která mnoho nestojí a člověk si ještě užije spoustu zábavy. Nadaní jedinci si z toho mohou udělat koníček, kterým budou obšťastňovat všechny okolo. Na oblázek lze nakreslit opravdu cokoli.

Můžete vycházet i ze samotného tvaru kamínku, pokud vám něco konkrétního připomíná.
Čarodějky si na kamínky mohou namalovat runy a pak pomocí nich čarovat, děti si tímto způsobem udělají originální pexeso. Oblázky s kresbičkou slouží i jako stolní těžítka, dekorace do květináčů, menší z nich i jako hrací figurky. Ten, kdo si dá opravdu práci, má možnost vytvořit z kamenů i osobitý šperk nebo třeba přívěsek na krk. Možností využití je skutečně nekonečná řada. A jak na to?

Není to opravdu nic těžkého. Především potřebujete vhodný kámen nebo kamínek. Nejlépe se samozřejmě kreslí na placaté a vodou omleté oblázky. Dále si připravte čistící přípravek na nádobí, kterým kamínek odmastíte a hadřík na osušení.
Určitě se hodí nějaká pracovní podložka a cosi, co poslouží jako paleta. Nejvhodnějšími barvami jsou buď akrylové barvy, barvy na sklo, barevné tuše nebo lihové fixy. Tempery se dají také použít, ale snadno se smažou už i při samotné výrobě. Potom jen vezměte do ruky štětec a začněte tvořit.

K zafixování vašeho výtvoru pak použijte bezbarvý lak, který nechejte asi dvě hodiny zaschnout. První pokus možná nebude úplně podle vašich představ, ale nenechejte se odradit!

tAŠKY

10. října 2007 v 17:59 | špajda

Konec igelitovým taškám, buďte originální!

Také tak nesnášíte igelitky a neustále přemýšlíte, v čem lepším by se dal přenést menší nákup? Máme pro vás tip. Jste-li aspoň trochu tvůrčí osobnost, nebude pro vás žádný problém si originální nákupní tašku vyrobit sami. Igelitové tašky se stejně neustále trhají a být chodící reklamou na prací prášek nebo sušenky rozhodně není naším snem.

TIP: OTTO - kvalitní značková móda! Vyberte si z nové kolekce Podzim-zima 2007! V osmdesátých letech nebyla džínovina materiálem běžně k sehnání, a tak když se už jednou objevila na pultě, lidé ji kupovali po kilometrech. A tak se stalo, že mnoho maminek má ještě pořád ve skříni schovaných pár metrů této vděčné látky. Na nákupní tašku byste lepší materiál ani najít nemohli. A jestli nemáte dostatečné zásoby, zajděte si ji koupit, není to velká investice.

Udělejte si jednoduchý obdélníkový střih asi 30 x 50 cm a k tomu si nastříhejte tři asi 6 cm široké pruhy látky, dva o délce 50 cm a jeden o délce 30 cm. Dva delší přišijete ze stran budoucí tašky a jeden kratší bude tvořit dno. Potom stačí už jen přidělat poutka a funkční taška je na světě. Teď už zbývá ji jen nějak pěkně vyzdobit.

Nejjednodušší je pořídit si barvy na látku. Na tmavé džínovině bude bílá barva vypadat bezvadně. Pokud si koupíte barvu ve tvaru fixy, můžete se směle pustit do díla.

Buď jen tak podle momentální fantazie, nebo si z papíru vystřihněte šablonku a řiďte se podle ní. I úplně prosté tvary budou stačit na to, aby vaše nová kabelka zaujala okolí.

Máte-li doma bohatě vybavenou skříň různými odstřižky, mašlemi, korálky a provázky, jděte na průzkum těch nejvhodnějších ozdůbek. Jestli jste trpěliví, můžete dekorace přišívat ručně nebo si zkrátka vezměte do ruky lepidlo a vybrané kousky pěvně přilepte.

Jinou možností je vybrat si kontrastní látku a vystřihnout z ní podle šablony nějaký tvar, třeba květinu, hvězdu, prostě cokoliv. Pak najděte vyšívací bavlnky a výraznými velkými stehy celý obrázek na tašku našijte. Můžete se vsadit, že kolem vás nikdo nic podobného mít nebude. A třeba vás ještě začnou napodobovat!

HADROVÁ PANENKA

10. října 2007 v 17:56 | špajda

Vyrobte si vlastní hadrovou panenku

Když dnes vejdete do hračkářství, ze všech koutů na vás vykukují nablýskané panenky Barbie v růžových krabicích a sexy moderních oblečcích. Nalíčené, načesané, s nalakovanými nehty a s nic neříkajícím tupým úsměvem. Kam se poděly všechny klasické panenky, které sice nemají postavu ve správném poměru k mírám 90-60-90, ale zato mají duši a nejsou jedna jako druhá?

Pokud toužíte po tom, aby si vaše dcera hrála i s nějakými jinými panenkami, než s těmi, které pouze simulují skutečnou krásu a jejichž anorektická postava skutečně nedává dětem ten nejlepší příklad, asi vám nezbude nic jiného, než takovou panenku vyrobit svépomocí. Pokud umíte zacházet z jehlou a nití aspoň v těch základních věcech, určitě takovou panenku zvládnete bez problémů.

Každý má doma jistě nějaké látkové odstřižky, a právě takové kousky látek se na panenku báječně hodí. Nejdříve musíte ušít základní tělíčko, které se bude skládat ze šesti částí, tedy dvě nohy, dvě ruce, tělo a hlava. Zjednodušeně řečeno si ušijete jakési tenčí buřtíky na ruce a nohy, jeden větší na tělo a kulatý jako hlavu. Na vycpání je ideálním materiálem obyčejná vata. Když všechny části sešijete dohromady, máte velkou většinu práce za sebou.

Teď už zbývá jen panenku obléci. Tady se může vaše fantazie doslova vyřádit. Panence můžete z látkových zbytků ušít šatičky se zástěrkou, jak to tak obvykle bývá, nebo vyrobte moderní panenku v krátké sukýnce a tričku nebo třeba v džínách. Záleží jen na tom, co doma máte za poklady.

A teď ještě musí mít panenka také nějakou tvář. Na oči jsou nejlepší knoflíky, korálky nebo perličky. Pusinku zkuste buď namalovat fixem, nebo si vezměte opravdu malé červené korálky a jeden po druhém našívejte, až vytvoříte kouzelný úsměv. Na vlásky stačí všelijaké provázky, stužky, příze, vlna, zkrátka cokoliv, co je pěkně roztřepené. Jednodušší bude vlásky přilepit pevným lepidlem, než jeden po druhém pracně přišívat.

A panenka je na světě. Možná jednoduchá, možná i trochu obyčejná, ale naprosto jedinečná. Hlavně bude od maminky, což holčička určitě ocení a jistě ji nějak pěkně pojmenuje.

jak upravit staré džíny

10. října 2007 v 17:54 | špajda

Jak si upravit staré džíny

Zkuste si na chvíli roli slavné módní návrhářky a pusťte se do odvážného tvoření, které bude končit originalitou a vašim dobrým pocitem. Model, který si sama vytvoříte totiž na nikom jiném nepotkáte. A radost vám udělá jistě také hodnocení okolí, které váš výtvor bude obdivovat.

TIP: OTTO - kvalitní značková móda! Vyberte si z nové kolekce Podzim-zima 2007! Pokud máte staré džíny a hodláte se jich zbavit, tak zadržte. Pěkně si je nechte a udělejte je přesně takové, jaké si je přejete mít. Sexy, s vychytanými aplikacemi a naprosto originální. Stejně tak postupujte i v případě, že se vám prostě džíny z obchodů omrzely a hledáte něco neokoukaného, originálního a nápaditého.

Jediné, co opravdu nutně potřebujete a bez čeho se neobejdete je nápad a dostatečná fantazie, abyste zvládla vytvořit něco opravdu skvělého. Inspirací vám mohou být například obrázky v tomto článku, dále se můžete podívat na internetu nebo zkombinovat aplikace, které se vám moc líbí, ale v obchodě se dá sehnat jen na každých kalhotách část a vy chcete prostě celek, který bude dokonalý. A co budete dále potřebovat? Vhodnými materiály na aplikace jsou bavlnky na vyšívání, korálky, třpytivé flitry, kousky kůže, barevné fixy na textil, batikovací barvy, savo, knoflíky, různobarevné netřepivé látky na výšivky a další. Dalšími pomůckami, které se budou hodit, jsou nůžky, háček na háčkování, nádoba na barvení a odbarvení, jehla a nit, krejčovská křída.

Na džíny si předem krejčovskou křídou načrtněte motiv, který chce vytvořit. Křída se později lehce odstraní a díky ní budete mít jistotu a přesnou představu o motivu, který vytváříte. Může se jednat o různé květinové motivy, geometrické tvary, proužky a různě zdobené lemy. Plastický motiv volte na takové místo, kde nebude příliš namáhán ani nepohodlný - například korálky na zadních kapsách nebudou to pravé. Pak už jen našívejte, přilepujte a malujte co vás jen napadne.

Zesvětlit jednotlivé části kalhot můžete pomocí sava, udělat díry zase pomocí háčku, kterým budete vytahovat jednotlivá vlákna. Vytažená vlákna také můžete nahradit pestrobarevnými bavlnkami, které se tak postarají a zajímavou barevnou kombinaci a o oživení.
Pokud jste odvážnější a zručnější, klidně se pusťte do úpravy délky nohavic, způsobu zapínaní poklopce nebo například přišijte zip na kapsy.
 
 

Reklama